O Ρόλος της Χρονοθεραπείας στην Αντιμετώπιση του Καρκίνου και της Αρτηριακής Υπέρτασης
Σχετικά με το περιοδικό
Η «ΝOΣΗΛΕYΤΙΚΗ» είναι το επίσημο επιστημονικό νοσηλευτικό περιοδικό, που εκδίδεται από τον Εθνικό Σύνδεσμο Νοσηλευτών Ελλάδας (Ε.Σ.Ν.Ε.) από το έτος 1962. Η «ΝOΣΗΛΕYΤΙΚΗ» αξιολογήθηκε και εγκρίθηκε για αποδελτίωση και διάθεση από την ελληνική βάση δεδομένων ΙΑΤΡΟΤΕΚ (2002) και τις διεθνείς βάσεις δεδομένων CINAHL (2008), EBSCO (2009) και SCOPUS (2010). Το Περιοδικό εκδίδεται ανά τρίμηνο και απευθύνεται σε νοσηλευτές καλύπτοντας όλες τις νοσηλευτικές ειδικότητες- καθώς και σε κάθε άλλο επαγγελματία υγείας. Σκοπός της έκδοσης του Περιοδικού είναι η συμβολή στη συνεχιζόμενη νοσηλευτική εκπαίδευση, η προαγωγή της νοσηλευτικής έρευνας, και η βελτίωση της βασισμένης σε ενδείξεις νοσηλευτικής πρακτικής στην Ελλάδα και Διεθνώς.
O Ρόλος της Χρονοθεραπείας στην Αντιμετώπιση του Καρκίνου και της Αρτηριακής Υπέρτασης
Η χρονοθεραπεία είναι μια μέθοδος χορήγησης φαρμάκων με συγκεκριμένους συνδυασμούς και ώρες χορήγησης, έτσι ώστε να επιτυγχάνεται το μέγιστο θεραπευτικό αποτέλεσμα με τις ελάχιστες δυνατές ανεπιθύμητες ενέργειες. Βασίζεται στον κιρκάδιο ρυθμό, δηλαδή σε μεταβολές που παρατηρούνται κατά τη διάρκεια του 24ώρου στη λειτουργία των κυττάρων ή σε ορισμένες παραμέτρους του οργανισμού, όπως είναι η αρτηριακή πίεση. Αρκετές μελέτες έχουν δείξει ενθαρρυντικά αποτελέσματα σε σχέση με τη συμβατική θεραπεία. Σε ασθενείς με καρκίνο παρατηρήθηκε καλύτερη ανταπόκριση στη χημειοθεραπεία, μείωση των ανεπιθύμητων ενεργειών που προκαλεί αυτή και καλύτερη ποιότητα ζωής. Συμβάλλει επίσης στη ρύθμιση της αρτηριακής υπέρτασης, κυρίως της βραδινής, που θεωρείται προγνωστικός δείκτης για την εμφάνιση καρδιαγγειακών επιπλοκών. Βασικά μειονεκτήματα αυτής της προσέγγισης είναι η ανάγκη εξατομικευμένου προσδιορισμού του κιρκάδιου ρυθμού κάθε ασθενούς και η συμμόρφωσή του με τις ώρες χορήγησης του θεραπευτικού σχήματος. Συμπεράσματα: Αρκετές ενδείξεις τόσο στην αντιμετώπιση του καρκίνου όσο και της αρτηριακής υπέρτασης ενισχύουν την άποψη ότι η μέθοδος της χρονοθεραπείας έχει αρκετά πλεονεκτήματα. Απαιτούνται όμως περισσότερες τυχαιοποιημένες έρευνες, με μεγαλύτερο δείγμα ασθενών προκειμένου να υπάρξει η αναγκαία τεκμηρίωση για την ευρύτερη κλινική εφαρμογή της.